Munkavédelem célja.
A munkavédelem a szervezett munkavégzésére vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények, továbbá a törvény céljának megvalósítására szolgáló törvénykezési, szervezési, intézményi előírások rendszere, valamint mindezek végrehajtása.
A munkavédelem célja a szervezetten munkát végzők egészségének, munkavégző
A személyi és tárgyi feltételeket oly módon kell megteremti,
,hogy megelőzhessük a munkabaleseteket és
a foglalkozással összefüggő megbetegedéseket.
Mindezek függetlenek a munkavégzés szervezeti vagy tulajdoni formáitól. A személyi és tárgyi feltételeknek összhangban kell lenniük egymással.
Az egészséges munkakörülmények biztosítása, ezek fenntartása, fejlesztése, a vezetés és az alkalmazottak együttműködése, a baleset és baleseti ártalmak megelőzése, ezek tárgyi és személyi feltételeinek megteremtése, bővítése, ellenőrzése és szankcionálása tartoznak a munkavédelem általános fogalmi körébe. A munkavédelem előírja a balesetek, foglalkozási ártalmak, megbetegedések megelőzésének módszereit. Szervezeti felépítését és ellenőrzését törvény szabályozza.
A munkavédelem akkor lehet hatékony, ha egységes szervezetei rendszert alkot, amely átfogja a szervezetek tevékenységének egészét, az ellenőrzést és felügyelet társadalmi ás állami feladatként, gyakorolja.
A balesetek okai és következményei az előbb említett tárgyi és személyi okokra vezethetőek vissza.
A tárgyi feltételek között a természeti és épített környezet sokféle tényezője befolyásolja a balesetek lehetőségét. A munkahelyek ezekben a környezetekben működnek ezért munkavállalóik foglalkoztatásánál e feltételeknek megfelelően igyekeznek a balesetveszélyesség csökkentésére. Ehhez azonban az alkalmazottak képességeit is figyelembe veszi.
A balesetek személyi okai elsősorban a munkát végző ember fizikai és szellemi képességeiben rejlenek. A fáradt alkalmazottat hamarabb érheti baleset. Minden munkafolyamat megkövetel a személytől bizonyos fizikai és szellemi képességet, általában is és a foglalkozás vagy munkafolyamat sajátosságaiból eredően, még bizonyos túlterhelés elviselését is. Fontos tehát, hogy a szervezet az alkalmazottak kiválasztásánál ezt figyelembe vegye. Többek között ezért is fordítanak az emberi erőforrást kiválasztó személyügyi, humánpolitikai szervezetek kitüntetett figyelmet a felvételre jelentkezőkre. A gyakorlatlanság, a tájékozatlanság, a tudatlanság és a könnyelműség, a fizikai állapot mind olyan személyi ok, ami nagyfokú baleseti veszélyt rejt magába. A szervezetek többsége mindenütt nagy figyelmet fordít a megfelelő munkakörülmények kialakítására és biztosítására. Mindez azonban csak alapfeltétele a biztonságos munkának, mert ennek párosulnia kell a személy megfelelő önismeretével, szakértelmével, megfontolt és fegyelmezett magatartásával. Csak így lehet a baleseteket részben megelőzni részben csökkenteni.
Munkavédelem célja a kockázati tényezők, baleseti veszélyforrások csökkentése.
Fizikai veszélyforrások:
-
munkaeszközök (pl. szerszámok), járművek, szállító és anyagmozgató eszközök (pl. szállítószalag, daru), ezek részei, ill. mozgásuk, a termékek és az anyagok mozgása (pl. teheremelés),
-
szerkezetek egyensúlyának megbomlása (pl. teher elhelyezése a járműveken)
-
csúszóssá váló felületek (pl. olajfolt a padlón),
-
éles, sorjás, egyenetlen felületek,
-
a normálistól eltérő légnyomás,
-
zaj, rezgés, különféle sugárzások,
-
nem megfelelő világítás
-
áramköri vagy statikus villamos feszültség.
Munkáltatók és a munkavállalók kötelezettségei és jogai
A munkavégzés személyi és tárgyi feltételei, valamint a környezet elemei a munkavégzés során állandóan változnak. Az egyensúly megteremtése az alapja az egészséges és biztonságos munkavégzésnek, amelynek megvalósítása a munkálta tó és a munkavállaló közös feladata. Ha az előzőek nem valósulnak meg, veszély- helyzet jön létre, ami balesethez vezethet.
A munkáltatók kötelességei és jogai
Az Mvt. szerint az egészséges és biztonságos munkavégzés módját a jogszabályok, rendeletek, biztonsági szabályzatok, szabványok keretein belül a munkáltató határozza meg. A munkáltató a következő általános elveket köteles figyelembe venni:
- a veszélyek elkerülése,
- a nem elkerülhető veszélyek értékelése,
- a veszélyek keletkezési helyükön való leküzdése,
- a munkahely kialakításánál az emberi tényező,
- a műszaki fejlődés eredményeinek alkalmazása,
- egységes és átfogó stratégia, amely kiterjed a munkafolyamatokra, a munka szervezésre és a munkakörnyezeti tényezőkre
- a kollektív műszaki védelem elsőbbsége az egyéni védelemhez képest,
- a munkavállalók ellátása megfelelő utasításokkal.
Munkavédelem egyik fogalma az munkavédelem egyik területe , a munkabiztonság.
Munkabiztonság
A munkabiztonság az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályokat határozza meg, ill. ellenőrzi azok betartását.
A munkabiztonság olyan követelményeket támaszt mind a munkáltatókkal, mind a munkavállalókkal szemben, amelyekkel a balesetmentes munkavégzés feltételei megvalósíthatók. A szabályok betartásával csökken a veszélyforrások száma.
Veszélyforrás a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben jelentkező minden olyan tényező, amely a munkát végző vagy a munkavégzés hatókörében tartózkodó személyekre veszélyt vagy ártalmat jelent.
Önnek is segít a Munkavédelmi Partner.